Using the ROI formula:

ROI = (Total Cash Flows - Initial Investment) / Initial Investment

If you invest $500 today, what will be the future value in 3 years, if the interest rate is 8% per annum?

PV = $1,000 / (1 + 0.10)^5 = $1,000 / 1.61051 = $620.92

Using the portfolio return formula:

An investment generates the following cash flows:

What is the present value of an investment that will pay $1,000 in 5 years, if the discount rate is 10% per annum?